SCOALA GIMNAZIALA NR.56

ESTE CENTRU DE TESTARE CAMBRIDGE. (KET, PET, FCE)

ce este clasa pregatitoare

OFERTA EDUCAȚIONALĂ PENTRU CLASA PREGĂTITOARE 2019-2020

IMPORTANȚA CLASEI PREGĂTITOARE

Foarte mulți părinți se întreabă care este rostul sau logica existenței clasei pregătitoare, văzând în acest lucru o complicare a vieții copilului. Însă această etapă reprezintă un parcurs educativ util, care vine să îi ajute pe cei mici. Putem considera clasa pregătitoare ca un fel de antrenament pentru adaptarea lor la viața de școlar. Parcurgând clasa pregătitoare, copiii se vor obișnui mai ușor și mai rapid cu mediul școlar, integrandu-se natural în cadrul colectivului de elevi. Fără clasa pregătitoare, adaptarea copilului la cerințele clasei a-I-a se face greoi, uneori mult după semestrul I, iar elevul pierde entuziasmul inițial al începutului de parcurs școlar.

Clasa pregătitoare înlătură trecerea brutală de la grădiniţă la şcoală. Rolul clasei pregatitoare este acela de a obisnui copilul cu modul de socializarea intr-un mediu organizat, fapt care contribuie la dezvoltarea personalitatii lui. O trecere brusca de la programul interactiv din gradinita la cel strict din clasa intai poate sa fie solicitant, chiar traumatizant pentru copii. De aceea, clasa pregatitoare va asigura trecerea treptata la mediul scolar, cu program fix. Societatea actuala impune un ritm rapid de acumulare a informatiilor, copii fiind obligati sa se adapteze de la varste fragede. Cu cat sunt mai bine pregatiti emotional pentru clasa intai, cu atat sunt sanse mai mari sa acumuleze informatiile noi usor si sa nu ramana in urma cu notiunile specifice fiecarei clase. Copilul învaţă jucându-se şi în acelaşi timp se familiarizează cu atmosfera din şcoală. Multor părinţi li se insuflă ideea că prin clasa pregătitoare se «fură un an din copilărie». Acest lucru este total fals, ceea ce facem prin clasa pregătitoare este să asigurăm trecerea lină pentru copil înspre o şcolarizare de succes. Copiii vor avea un curriculum nou, adecvat vârstei. Ei vor beneficia de resurse ale învăţării, precum jocuri şi materiale imprimate gândite pentru vârsta lor.